Przejdź do treści

Zapytanie o cenę i powszechna dostępność

Zapytanie o cenę

Zapytanie o cenę to sporadycznie ostatnimi czasy stosowany tryb udzielenia zamówienia. Nie wdając się w rozważania skąd bierze się jego malejąca popularność, warto jednak zastanowić się nad tym kiedy w ogóle może być on zastosowany. Ma to bowiem kluczowe znaczenia dla oceny poprawności działania zamawiającego.

Zapytanie o cenę i warunki zastosowania trybu

Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zapytania o cenę wyłącznie

jeżeli przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych, a wartość zamówienia jest mniejsza niż tzw. progi unijne.

Można zatem powiedzieć, że są dwa warunki zastosowania tego trybu: wartość zamówienia oraz przedmiot zamówienia. Kwestia wartości zamówienia wydaje się być dość prosta. Wystarczy aby zamawiający należycie oszacował wartość zamówienia i sprawdził czy nie przekracza ona kwot, o których mowa w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2015 r.

Przedmiotem zamówienia jednocześnie mogą być, co wynika wprost z art. 70 ustawy – Prawo zamówień publicznych, jedynie dostawy lub usługi.

Powszechna dostępność

Dodatkowym warunkiem jest, aby owe dostawy lub usługi były powszechnie dostępna i miały ustalony standard jakościowy.

Co to oznacza?

Ustawa nie określa bliżej, co należy rozumieć przez „dostawy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych”. Kierując się wykładnią, językową, ustawowe pojęcie „powszechnie dostępny” należy rozumieć jako „dotyczący wszystkich, wszystkiego”, pospolity, masowy, seryjny, popularny. Podobnie, pod pojęciem „ustalone standardy jakościowe” należy rozumieć: typy lub gatunki (dostaw/usług) dokładnie określone, znormalizowane, odpowiadające przeciętnym, standardowym, a nie specyficznym wymaganiom (normom), nie wymagające indywidualnego podejścia.

Przez powszechną dostępność dostaw lub usług należy rozumieć zatem oferowanie dóbr o pożądanej charakterystyce przez liczne podmioty na rynku, co umożliwia łatwy dostęp do tych dóbr praktycznie nieograniczonej grupie konsumentów, co z kolei łączy się wprost z powszechną konsumpcją takich dóbr czy usług.

(Uchwała KIO z dnia 26 marca 2014 r. sygn. KIO/KD 21/14)

Jakie usługi lub dostawy mogą być przedmiotem zapytania o cenę?

Będą to zatem usługi lub dostawy proste, powtarzalne, dostępne “od ręki”. Od lat w tej grupie umieszcza się takie dostawy jak np. środki czystości, papier, proste materiały biurowe. Z kolei za usługi wpisujące się w specyfikę zapytania o cenę uważa się usługi nie wymagające zindywidualizowanego i specjalistycznego podejścia. Mogą to być zatem proste usługi poligraficzne (np. fotokopiowanie) , usługi utrzymania czystości czy proste usługi pralnicze.