Przejdź do treści

Udzielanie zamówień podobnych

zamówienia podobne

Udzielanie zamówień podobnych w trybie zamówienia z wolnej ręki stało się przedmiotem mojego artykułu zamieszczonego w Czasopiśmie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie Temidium (nr 1/2023). Artykuł dostępny jest w wolnym dostępie pod tym linkiem

Zamówienia podobne

Racjonalnie zarządzający procesami zakupowymi zamawiający bardzo często starają się zabezpieczyć sobie ciągłość realizacji usług lub robót budowlanych przez przewidzenia możliwości udzielenia tzw. zamówień podobnych. Dzięki temu zapewniają sobie możliwość „domówienia” większej ilości usług  lub robót budowlanych korzystając z trybu zamówienia z wolnej ręki. Jest to szczególnie użyteczne rozwiązanie przy zamówieniach na usługi do których dostęp nie powinien być zakłócony. Możliwość udzielenia zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki może być na przykład doskonałym sposobem na zabezpieczenie dostępu do tych usług od czasu wyłonienia nowego wykonawcy w trybie konkurencyjnym.

Jak radzić sobie z zamówieniami podobnymi, jak prawidłowo je przewidzieć, planować i udzielać? Na te pytania znaleźć można odpowiedzi w najnowszym numerze Temidium w artykule Udzielanie zamówień podobnych w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Główne problemy

Zamówienia podobne, prawidłowo przewidziane i zaplanowane stanowią doskonałe narzędzie do zarządzania zakupami w jednostce. Obok opcji i wznowień mogą być dobrym środkiem czyniącym procesy zakupowe bardziej elastycznymi i przyjaznymi dla użytkownika. Zamówienie podobne to także najprostsza chyba do spełnienia przesłanka zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki. Dostępna jest ona zawsze i dla każdego zamawiającego, który tylko odpowiednio wcześnie o to zadba. Jak nie wpaść jednak w pułapkę wadliwego przewidzenia zamówień podobnych, która może spowodować, iż stosując tryb zamówienia z wolnej ręki zamawiający jednak naruszy przepisy ustawy staram się odpowiedzieć w najnowszym tekście.

Zapraszamy do lektury.